Pablo Martin BATALLA !

 - 224 Bursa

Pablo Martin BATALLA !

O, 26 yaşında geldiği Bursaspor’da Şampiyonluk Kupası kaldırmış, kulübünün Şampiyonlar Ligindeki ilk golünü atarak tarihe geçmiş bir adam.

Futbola, 5 yaşında yaşadığım şehir olan Cordoba’da başladım. Okulumdaki bütün çocuklar buradaki futbol okuluna gidiyordu. Ben de futbola olan ilgimden dolayı futbol okuluna yazıldım.

19 yaşında Velez Sarsfield takımında profesyonel oldum. Veles Sarsfield takımının alt yapısından geldim yani.

1

  Cordoba’da futbolcu bir babanın tek erkek çocuğudur

Cordoba’da futbolcu bir babanın tek erkek çocuğudur. Üç kız kardeşim var. Ablam 30 yaşında; 25 ve 18 yaşlarında iki de kız kardeşim var. Babam da futbolcuydu. San Lorenzo ve Quilmes takımlarında oynadı.

Çocukluğumda idolum her Arjantinli gibi Maradona idi. Futbola başladığımda, ben de Maradona gibi olmak istiyordum. Profesyonel olduğumda kendime örnek aldığım futbolcularsa; Aimar ve Riquelme.

2Son takımı Deportivo Cali’de 20 maçta 10 gollük istatistik sonrası Bursaspor’a önerilir

Türkiye’den teklif geldiğinde, Türkiye hakkında herhangi bir bilgim yoktu. İnternetten, Türkiye ve Bursaspor hakkında araştırma yaptım. Bursaspor’un bir sezon öncesinde 6.sırada bitirdiğini gördüm. Bursaspor’un yeni sezonda, yeni hedeflerinin olacağına inanıyordum.

Tabiki herkeste olduğu gibi ben de başlangıçta yabancılık çektim. Ülkemden, ailemden ve arkadaşlarımdan uzak olmam başlangıçta yabancılık çekmeme neden oldu. Çünkü yeni bir dil ve kültür farkı vardı. Kolombiya’da, futbol oynadığımda oradaki kültür bizden farklıydı ama aynı dili kullanmamız benim oraya daha çabuk adapte olmamı sağladı. Buraya, eşim Barbara ile birlikte geldik. Yalnızlık çekmemek ve daha çabuk adapte olmak istiyordum ve iki ay içinde adaptasyon sorununu atlattım.

   Yavaş yavaş ısınmaya başlar Türkiye’ye ve Bursa’ya. Saha dışındaysa biraz içine kapanıktır

Arjantin’in yemek kültürü et yemeklerine dayanıyor. Diğer ülkelerle kıyasladığımda et yemekleri Arjantin’de daha öndedir. Evet, Türkiye’deki yemekler de et ağırlıklı. Burada en çok sevdiğim yemek İskender Kebap.

Herhangi bir müzik enstrümanı çalmıyorum ya da çalmayı düşünmedim. En sevdiğim müzik tarzı Arjantin Rock Müziği. Tango Arjantin’e ait olan tipik bir dans türü ama daha çok yaşlı kesime yönelik. Tangoyla ilgilenen kişiler tango dansını bilen kişiler. Arjantin’de yeni nesil tangoyla fazla ilgilenmiyor.

Bursa’da boş vakitlerimi ailemle ve arkadaşlarımla birlikte geçirmeyi, onlarla restaurantta yemek yemeği seviyorum. Pek fazla kafelerde oturup zaman geçiren biri değilim. Vederson ve İnsua ile aynı lisanı konuştuğum için iyi anlaşıyorum. Bunun dışında Ivan Ergiç ile de iyi bir dostluğumuz var. Türkçeyi bilmesem de diğer takım arkadaşlarımla aram çok iyi. Bana çok iyi davranıyorlar ve yalnızlık çekmemem için yardım ediyorlar.

 3  Kısa sürede taraflı tarafsız herkesin sempatisini kazanmayı başarır

Ben iyi ve hedefleri olan bir kulübe geldim. Takım arkadaşlarıma çok kısa sürede uyum sağladım. Hocamız da, takım arkadaşlarım da, buraya uyum sağlamamda çok yardımcı oldular. Bu da benim kendimi en iyi şekilde geliştirmeme yaradı. Futbolcu kendisini iyi ve rahat hissederse kendisini en iyi şekilde gösterir. Türkiye’de ki futbol daha çok fizik gücüne dayanıyor. Ben ikili mücadeleye girmemek için daha garantili oyunu tercih ediyorum. Bence Arjantin’deki futbolda fizik gücü ön planda, Türkiye’de olduğu gibi. Kolombiya futbolu biraz daha rahat bir futbol. Kolombiyalı bir teknik direktörün dediği gibi “Nasıl yaşarsan öyle oynarsın!”. Ben de antreman ve maçların dışındaki hayatımı çok rahat ve strese girmeden yaşıyorum. Ailemle birlikte vakit geçiriyorum.

   Şampiyonluk sezonunda biri Türkiye Kupası olmak üzere toplam 9 gol atar. Forma giydiği 32 maçta ne kırmızı ne de sarı kart görür 

4Ertuğrul Sağlam’ın yeri ayrıdır

Ertuğrul hocanın takımın ilerlemesinde çok çabası oldu. Geldiği zaman tabiki sadece kendisinin değil, ekibinin de bu gelişmede payı var. Hedefleri olan bir hoca, bu da onur verici benim için.

  Ve taraftarın en çok sevdiği futbolculardan biridir artık

Taraftar için; her zaman söylediğim şeyleri tekrarlayacağım. Takıma olan desteklerinin her zaman devam etmelerini istiyorum. Geçen seneki yaşattığımız başarıyı bu sene çok iyi değerlendiremedik ve taraftarımızı üzdük. Ama hedefimiz, UEFA’da bu başarıyı yakalamak ve taraftarımızı mutlu etmek.

  O’nu en çok mutlu eden gol Şampiyonluk maçındaki goldür.

Benim için en önemli maç, sezonun son maçı olan Beşiktaş maçıydı. Kilit maçta attığım gol benim ve kulübüm için çok önemliydi. O golü hayatım boyunca unutmayacağım. Gol atmak her zaman güzel; fakat bu gol benim için çok özel.

Bir futbolcu için gol atmak çok güzel, benzersiz bir duygu. Asist yapmakta sana verilen bir görev gibi. İlk senemde çok gol atma imkanım olmadı. Bu sene daha çok asistlerim var. Aslında bu sene de çok gol pozisyonlarına girdim ama bunları iyi değerlendiremedim. Bir futbolcu için gol atmak çok sevindirici bir olay.

5Ve tabiî ki Bursaspor tarihinin ilk Şampiyonlar Ligi golü de O’nun için değerlidir

Benim için de, takım arkadaşlarım için de böyle bir turnuvada oynamak çok şeref verici bir iş. 6-1 kaybetmemize rağmen o maçta gol atmak benim için çok önemliydi. Çünkü bir daha Şampiyonlar Liginde oynama fırsatım olmayabilir. Kendimle gurur duyuyorum.

  Alex

Süper Ligde en beğendiğim oyuncu Alex. Alex’in kendine özgü bir futbolu ve kişiliği var. Lider bir futbolcu. Sadece Türkiye’de değil, diğer ülkelerde de çok rahat oynayabilecek biri.

   Kariyeri ve Arjantin Milli Takımı konusunda çok gerçekçi

Kendi hedeflerim içinde, takımımın hedefleri doğrultusunda ilerlemesi ve benim de bunda katkım olması var. Zor olacağını biliyoruz; çünkü rakiplerimiz büyük ve güçlü takımlardan oluşuyor. Şimdiki hedefimiz UEFA’ya kalabilmek ve her zaman üst sıralarda olmak. Milli takımda benim oynadığım pozisyonda şu an da Messi oynuyor. Benim için onun yerini doldurmak imkansız gibi bir şey. Zaten daha önceleri de herhangi bir seviyede milli kadroya çağrılmadım.

O, 26 yaşında geldiği Bursaspor’da Şampiyonluk Kupası kaldırmış, kulübünün Şampiyonlar Ligindeki ilk golünü atarak tarihe geçmiş bir adam. Sessiz, problemsiz, kendi halinde bir futbol sihirbazı.

Pablo Martin BATALLA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir