Milli Takım ve Bursa

6 oylama
Şehrimiz, gözbebeğimiz Bursasporumuz ve Milli Takımımız buluşmaları üzerine...

Milli Takım ve Bursa

 

Bursa’nın Milli Takımda İlkleri

 

Bursaspor ve dolayısıyla Bursa şehrinin Milli takımla tanışması kuruluşunun 2. yılı olan 1965 senesinde ilk kez bünyesinden bir futbolcunun A Milli takıma çağırılmasıyla gerçekleşmiş oluyordu. Yeşil beyaz’lı formayla Ay yıldıza uzanan ilk isim Bursaspor’un efsane futbolcularından Mesut Şen’di. Bu davetin bir başka özelliği de Türkiye futbol tarihinde ilk kez 2. Ligde forma giyen bir futbolcunun milli takıma seçilmesiydi. O yıllar Bursaspor formasını başarıyla terleten Mesut Şen bir yandan da Milli Takımın vazgeçilmez oyuncusu olmuştu. Aynı sene askere giden Şen orada da Ordu Milli Takım’la ilk Dünya Şampiyonluğu’nu tadan Bursasporlu Mesut olarak anılacak ve tarihe geçecekti.

A Milli Takım ve Bursa denince şüphesiz akla enlerin ve ilklerin kralı, Bursa’nın en uzun Milli takım serüvenine sahip, taraftarın Sedat 3’ü Efsane Kaptan Sedat Özden gelmektedir. Milli formayı en fazla giyen Bursasporlu ünvanlı Özden A Milli Takım’a kaptanlık eden ilk yeşil beyazlı olarak ta Bursa tarihine adını yazdırmıştır. 34 Kez Milli formayı giyen Sedat 3 , Türk Milli Takım ile İngiltere’nin ilk karşılaştığı 16 Ekim 1985 tarihinde Wembley’e Milli takımın kaptanı sıfatıyla ayak basarken tüm Bursalıların da gururu oluyordu.

Ateşli taraftarımızın muhteşem şovları ve sahada kendisini hissettiren baskısıyla birçok takımın korkarak geldiği Bursa Atatürk Stadı’nın ve Bursalı’nın Milli Takımla İlk buluşması 20.04.1994 yılında Rusya ile oynanan özel maçla gerçekleşiyordu. Bu ilkte Milli Takımımızın kalesini Engin İpekoğlu’nun koruyor olması da o maça ilişkin başka bir not olarak dikkatimizi çekiyor. Bu ilkte Milli Takım formasıyla kendi taraftarı önüne ilk kez çıkma şansı Bursasporlu Fethi Okuroğlu’na nasip oluyordu. Milli Takımımız Bursa buluşmalarında ilk galibiyet ise 02.04.1997 yılında Dünya Kupası Elemelerinde Hollanda karşısında 1-0 lık skorla geliyordu. Bu karşılaşmada millilerimizin golünü yine ilk kez Bursaspor formasıyla milli olan Hakan Şükür atıyordu. Bu maçın bir önemi de Bursa Atatürk Stadı’nın baskın atmosferinin Milli Takımımıza getirdiği başarının tüm Türk futbol kamuoyunca kabul gören bir gerçek olarak anılması oldu.

 

A Milli Takımdaki BURSASPORLULAR

 

 

Bursaspor’un 47 yıllık tarihinde 24 futbolcu ay yıldızlı formayla buluşma şansı yaşıyordu. Sedat Özden 34 kez A milli formayı giyerek en fazla milli olan Bursasporlu ünvanını taşırken ,Bursaspor’un Şampiyon kadrosunun yıldız ismi Sercan Yıldırım 10 kez giydiği milli forma ile en fazla milli olan Bursasporlular sıralamasında 2. sırada yer alıyor. 3. sırayı 9 maç ile Rasim Kara alırken 4. sırayı 8’er kez milli olan Mesut Şen, Kemal Batmaz ve Bursaspor’da 3 kez gol krallığı ünvanını kazanan Okan Yılmaz paylaşıyor. Kral Okan 2003 yılında Fifa 6. Konfederasyon Kupası’nda Brezilya ile oynanan maçta yarı finali getiren gole imza atmıştı.

 

 

 

Bursasporlu Millilerimiz

 

 

Sedat Özden 

34

Sercan Yıldırım

10

Rasim Kara 

9

Mesut Şen 

8

Kemal Batmaz 

8

Okan Yılmaz 

8

Bahtiyar Yorulmaz

5

Selim Özer

5

Ümit Özat 

5

Ömer Erdoğan

3

Hakan Şükür 

3

Volkan Şen

2

Necati Göçmen

2

Vahit Doğan 

2

Ömer Kılıç

2

Erkan Özbey 

1

Ersel Altıparmak

1

Orhan Özselek 

1

Muzaffer Atacan 

1

Beyhan Çalışkan 

1

Vedat vatansever 

1

Sedat Balkanlı 

1

Feti Okuroğlu 

1

Ercüment Şahin 

1

 

 

 

Bursa’da Oynanan Milli Maçlar:

 

Türkiye : 0     Rusya : 1 /   20.04.1994

Bursa Atatürk Stadı kapılarını ilk kez 20.04.1994 tarihinde Rusya ile oynanan özel maç ile Milli takıma açıyordu. Bursalıların yoğun ilgi gösterdiği karşılaşma Radchenko’nun 10. dakikada attığı golle 1-0  A Millilerimizin aleyhine sonuçlanıyordu.

 

Karşılaşmada iki takımın 11’i ve yedekleri şöyle;

 

Engin İpekoğlu (K)

Kharine(K)

Gökhan Keskin 

Nikiforov

Orhan Çıkrıkçı

Ysymbalar 

Ali Günçar

Gorloukovitch

Osman Akyol

Galiamine

Abdullah Ercan

Ternavsky 

Recep Çetin

Kuznetsov

Ogün Temizkanoğlu

Popov 

Bülent Korkmaz

Yuran

Ergün Penbe

Borodiouk

Ertuğrul Sağlam

Radchenko

 

 

Yedekler

Bülent Uygun
Feti Okuroğlu
H.İbrahim Kara
Hasan Çelik


Hakem: Adrian Porumbolu (ROM)

 

 

Türkiye : 1     Hollanda : 0 / 02.04.1997

Bursa Atatürk Stadı 02.04.1997 tarihinde bu kez bir Dünya Kupası Elemesi mücadelesine ev sahipliği yapacaktı. Türkiye Hollanda karşılaşması Bursa’da oynanan ilk resmi maç olma özelliğine sahip. Milli formayla Bursaspor’un futbolcusuyken tanışan Hakan Şükür’ün 52. dakikada attığı golle maçı 1-0 galip tamamlayan millilerimiz 1998 Dünya Kupası Elemelerine Bursa’nın uğurunu da arkasına alarak iyi bir başlangıç yapacaktı.  

 

Karşılaşmada iki takımın 11’i ve yedekleri şöyle;

 

Rüştü Reçber (K)

 Van Der Sar (K)

İlker Yağcıoğlu

 Jonk

Tolunay Kafkas

 Winter

Celil Sağır

 Reiziger

Abdullah Ercan

 FrankDeBoer 

Alpay Özalan

 Stam

Ogün Temizkanoğlu

 Numan

Bülent Korkmaz

 Seedorf

Tugay Kerimoğlu

 Cocu

Tayfun Korkut

 Ronald De Boer

Hakan Şükür

 Kluivert

 

 

Yedekler 
Hakan Ünsal                        Overmans
Oğuz Çetin                          Van Hooijdonk
Tayfur Havutçu

Hakem : Manuel Diaz Vega (ESP)

 

 

Türkiye : 1  Almanya : 0 / 10.10.1998

Dünya Kupası elemelerinden sonra bu kez 2000 Avrupa Şampiyonası elemeleri için 3.

grupta mücadele eden millilerimize kapılarını açmıştı Bursa Atatürk Stadı. Artık Milli maçlara alışan Bursa seyircisinin ulusal basında yer alan yeşil beyaz atkılarıyla ama sadece Türkiye için yaptıkları muhteşem şovlar hala hafızalardadır. Ve yeşil kentin uğuru devam etmektedir. İlerleyen yıllarda Milli takımın vazgeçilmezi olacak Hakan Şükür yine sahnededir. 70. dakika da gelen golle millilerimiz Almanya’yı 1-0 ‘la dize getirirken Bursalılara da bu skorla unutulmaz bir gün yaşatacaktı.

 

Karşılaşmada iki takımın 11’i ve yedekleri şöyle;

 

Rüştü Reçber (K)

 Kahn (K)

Mert Korkmaz

 Nowotny

Fatih Akyel

 Babbel

Alpay Özalan

 Rehmer

Ogün Temizkanoğlu

 Ricken

Abdullah Ercan

 Ramelow

Tayfur Havutçu

 Jeremies

Sergen Yalçın

 Beinlich

Tugay Kerimoğlu

 Heinrich

Tayfun Korkut

 Bierhoff

Hakan Şükür

 Kirsten

 

 

Yedekler

Saffet Akyüz

 Bode

Hakan Ünsal

 Neuville

Oktay Derelioğlu

 

 

Hakem: Hugh Dallas (SCO)

 

 

Türkiye : 0        İrlanda Cum.: 0 / 17.11.1999

Bursa Atatürk stadı’nda Hollanda’yla başlayan Almanya’yla devam eden galibiyetler

serisine bu kez 2000 Avrupa Şampiyonası play off mücadelesinde İrlanda Cumhuriyeti’ne karşı alınacak galibiyetle devam edilmek istendi fakat Milliler bu kez beraberlikle yetinmek durumunda kaldı. Karşılaşmanın 39. dakikasında Millilerimizin kalesini teslim alan Engin İpekoğlu’na kalede geçit vermedi.

 

Karşılaşmada iki takımın 11’i ve yedekleri şöyle;

 

Rüştü Reçber (K)
Engin İpekoğlu (39 dk)

 Kiely (K)

Ali Eren Beşerler

 Irwin

Ogün Temizkanoğlu

 Quinn

Abdullah Ercan

 Carr

Alpay Özalan

 Breen

Tayfun Korkut

 Cunningham

Okan Buruk

 Delap

Sergen Yalçın

 Kilbane

Tayfur Havutçu

 Conolly

Arif Erdem

 Kinsella

Hakan Şükür

 Roy Keane

 

 

Yedekler
Engin İpekoğlu (K)
Fatih Akyel
Ümit Davala

Hakem : Gilles Veissiere (FRA)

 

 

Türkiye  : 3    Makedonya : 3 / 06.06.2001

Bu gün aradan geçen yıllara bakınca bu karşılaşmadan, Bursalıların Milli takımla uzun bir ayrılık dönemi yaşayacaklarını bilmeksizin ama keyifle izledikleri, gol düellosu şeklinde geçen bir 90 dakika şeklinde bahsedebiliriz Dünya Kupası elemeleri 4. grup 1. tur mücadelesi için. Rakip Makedonya’ya karşı 2-0 yenik duruma düşse de skoru 2-2 ‘e getirmeyi bilen Millilerimiz maça iyi hazırlanan rakibinin 63. dakikadaki golüyle mağlup duruma düşmüş ama maçı bırakmamıştı. Milliler 75. dakika da skoru eşitlemeyi bildi ve maç 3-3 sona erdi. Bu karşılaşmada millilerimizin 3 golünde de Alpay Özalan imzası vardı.

 

Karşılaşmada iki takımın 11’i ve yedekleri şöyle;

 

Rüştü Reçber (K)

 Filevski (K)

Bülent Korkmaz

 Nikolovski

Abdullah Ercan

 Serafimovski

Alpay Özalan

 Stavrevski

Tayfun Korkut

 Mitrevski

Tugay Kerimoğlu

 Sakiri

Okan Buruk

 Beciri

Ümit Davala

 Krstev

Emre Belözoğlu

 Stojanov

Hakan Şükür

 Guzelov

Oktay Derelioğlu

 Nacevski

 

 

Yedekler
Fatih Akyel
Yıldıray Baştürk
Hasan Özer
Ümit Özat (Bursaspor)


Hakem : Pasquale Rodomonti (ITA)

 

Türkiye  : 2    Ermenistan : 0 / 14.10.2009

Bursa’da 14 Ekim Çarşamba günü oynanan Türkiye-Ermenistan 2010 Dünya Kupası Eleme Grubu karşılaşması öncesi Bursa Valisi Şahabettin Harput, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, İl Emniyet Müdürü Zeki Çatalkaya, Gençlik Spor İl Müdürü Tamer Taşpınar, Bursaspor Kulübü Başkanı İbrahim Yazıcı ile Bursa’daki sivil toplum kuruluşu ve taraftar gruplarının temsilcileri İstanbul’da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile bir araya geldi. Siyasi boyutu nedeniyle normalden fazla gündeme oturan karşılaşmanın bir de Bursa da oynanacak olması her fırsatta Bursa yı iftiralarla karalamaya hazır bazı medya mensuplarını çok heyecanlandırsa da beklenilen olmadı. Karşılaşma tek olaysız sona ererken Bursalı taraftarların tribün şovları dost düşman herkesçe imrenilerek izlendi. Karşılaşmayı Türkiye 16. dakika da Halil Altıntop ve 28. dakika da Servet Çetin in golleriyle 2-0 kazanmayı bildi.

 

 

Karşılaşmada Milli takımın 11’i ve yedekleri şöyle;

 

Volkan Demirel (K)

 

Servet Çetin

 

Ceyhun Gülselam

 

Emre Belözoğlu

 

Hamit Altıntop

 

Gökhan Gönül

 

Halil Altıntop

 

Tuncay Şanlı

 

İsmail Köybaşı

 

Arda Turan

 

Ayhan Akman

 

 

 

Yedekler
Rüştü Reçber

Hakan Kadir Balta

Nihat Kahveci

Gökhan Ünal

Yusuf Şimşek

İbrahim Kaş

Kazım Kazım

 

 

Türkiye : 1   Slovakya : 2     29.02.2012Türkiye ve Slovakya A Milli takımları hazırlık maçı için Bursa Atatürk Stadı'nda buluştu. Milli takımın başında bazı kesimlerce yeterliliği tartışılan isimlerden Abdullah Avcı bulunuyordu. Karşılaşmada Bursa Atatürk Stadı tribünleri her zamanki gibi tamamen dolarken keyifsiz geçen maça dair akıllarda pek bir şey kalmadı. Bursasporlu taraftarlar tribünlerdeki yerini alarak TFF başkanı Yıldırım Demirören'i protesto etti. Taraftarlar Slovakya kadrosunda yer alan, ancak yedek soyunan Bursasporlu oyuncu Stanislav Sestak'ı da unutmadı. Karşılaşma Slovak Milli takımının 2-1 lik üstünlüğüyle sona erdi.

 

İlk 11

Sinan Bolat
Semih Kaya
Ömer Toprak
Nuri Şahin
Gökhan Gönül
Mehmet Ekici
Arda Turan
Mehmet Topal
Mustafa Pekdemek
Caner Erkin
Olcan Adın

Gol; Ömer Toprak dk 85

 

*Hazırlayan: Sungurtekin Öztan 12.Nisan.2007 – Güncelleme Aralık 2012
Fotoğraflar: Beytullah Süat - AA

 

  

 

 

Yazar : 224 Bursa
Bu haber 4008 kez okundu

Paylas |

Benzer Yazılar

Yorumlar (0)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Adınız ve Soyadınız Konum / Şehir Yorum


FaceBook Twitter Google Youtube

Yazarlar

Tüm Yazarlar

Oktay Kara

İbrahim Yazıcı'ya Mektup...

Hilmi Çetin

Bir sezon böyle geçti...

Sungurtekin ÖZTAN

Ne çektik be...

Sezer GÜNEŞ

Ne Var?

Bursasportre

Tümünü Gör

Dünyanın En Büyük Atatürk Portresi

Cumhuriyet'in 90. yıl kutlamaları sebebiyle, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda yapılan Dünyanın En Büyük Atatürk Portresi, Guiness Rekorlar Kitabı’na girdi.

Kitab-ı Bursa Mutfağı

5 yıl boyunca Bursa‘nın tüm ilçe ve köylerinde gezerek, yemekleri kayıt altına aldığını belirten Akkor, BURSA MUTFAĞI adlı kitabı bizlere sundu.

Sayfalarda Bursa'da spor ve Bursaspor

Bursa'da Spor, Bursa'da Futbol ve tabiki Bursaspor üzerine yazılmış kitaplar. Geçmişten geleceğe köprü olan eserler sizler için derlendi...

Bağlantılar

 • Bursa.com.tr

 • Bursaspor Kulübü Resmi Sitesi

 • Bursaspor TV

 • Prof.Dr.İsmail Doğan Kişisel Web Sitesi

 • Bursasporluyuz.net

 • S.A.G.S

 • Üniversiteli Bursasporlular

 • Teksaslı Bursasporlular Derneği

 • Bursasporum.com

 • Hava Durumu

  Ziyaretçi Sayacı

  Sitede şuan da aktif 2 kişi var
  Toplam Ziyaretçi Sayısı 330223 kişi