Dünyanın En Büyük Canlı Atatürk Portresi

 - 224 Bursa

Bursa Nilüfer Belediyesi tarafından, Cumhuriyet’in 90. yıl kutlamaları kapsamında, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda yapılan Dünyanın En Büyük Atatürk Portresi, Guiness Rekorlar Kitabı’na girdi.

Bursa’nın Nilüfer ilçesinde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yaklaşık 6 bin insanınkatılımıyla oluşturulan “Dünyanın En Büyük Atatürk Portresi” Guinnes Rekorlar Kitabı‘na girdi. Nilüfer Belediyesi tarafından organize edilen dünyanın en büyük Atatürk portresine vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Bursa, İstanbul, Balıkesir, İzmir, Antalya, Çanakkale ve birçok ilden portre oluşturmak için alana gelen insanlar, izdiham oluşturdu.

Portre öncesinde alanın etrafında yaklaşık 2 kilometrelik bir insan kuyruğu meydana geldi. Piyanist Fazıl Say’ın özel olarak yaptığı “Ses” adlı müzik eşliğinde 5 bin 990 kişinin katılımıyla, 8 bin 800 metrekare büyüklüğündeki alanda canlı Atatürk portresi oluşturuldu. Programı yaklaşık 20 bin kişi izledi.

Rekor1

REKORLAR KİTABINA GİRDİ, HAVADAN HELİKOPTERLE GÖRÜNTÜLENDİ

Siyah kıyafeti giyerek Atatürk’ün silüetini oluşturanların yanı sıra kırmızı kıyafetler giyen Bursalılar, Atatürk’ün imzasını yansıttı. Noter huzurunda yapılan organizasyon, dünyada bir ilki taşıyordu. Dünya rekorunun kırıldığı program naklen verildi. Görüntü alan flycam’ın yanı sıra helikopterle havadan çekilen görüntü ile tarihi olay kayıtlara geçti. Hep birlikte Türk bayrakların olduğu pankartları kaldıran kalabalık, dünyanın en büyük Atatürk Portresini oluşturarak, Guiness Rekorlar Kitabına girdi.

Rekor2

Bursa’dan Dünyaya Mesaj

Görevliler kayıt sırasında katılımcıların sayılarında karışıklık olmaması için el bileklerine ‘Duruyoruz’ yazılı damga vurdu.

Dünya’ya, Bursa’dan Atatürk’ün ilkelerine sahip çıkıldığının mesajı verildi. Bu portre, gerçekten dünyanın ilk ve tek bu yoğunlukta katılındığı proje oldu.

Rekor3

Atatürk’ün Cenazesine de Katılmıştı

Siyah elbiseler giyerek alanı dolduran vatandaşlar arasında bulunan 84 yaşındaki Rezzan Elmasoğlu, Atatürk’ün cenaze törenine katıldığını, bu portrede yer almanın kendisi için mutluluk verici olduğunu söyledi.

Ayrıca Modacı Barboros Şansal ile Prof. Dr. Üstün Dökmen’in hazır bulunduğu projenin gerçekleşmesi aşamasında, katılımcılar andımızı okudu.

Rekor4

Rekor5

Fotoğraf : Tayfun Çavuşoğlu

 

Benzer çalışma, geçen yıl 10 Kasım 2012’de, yine Cumhur Aygün'ün fotoğrafladığı çekim ile İzmir’de, 2 bin 400 kişinin katılımı ile gerçekleşmişti.

Benzer çalışma, geçen yıl 10 Kasım 2012’de, yine Cumhur Aygün’ün fotoğrafladığı çekim ile İzmir’de, 2 bin 400 kişinin katılımı ile gerçekleşmişti.

Bursalı fotoğrafçı Cumhur Aygün, alanda toplanıp rekor kıran vatandaşları helikopterden görüntüledi.

Bursalı fotoğrafçı Cumhur Aygün, alanda toplanıp rekor kıran vatandaşları helikopterden görüntüledi.

HU
30 Ekim 2013

Yazar : Uğur HACIOĞLU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir