7’den 77’ye Bursaspor !

 - 224 Bursa

Tarih 9 Ocak, 1989… Gökte “Samanyolu”, İtalya’da Milan… Rijkaard, Gullit, Galli, Van Basten… Kadife sesli Türk yıldızı Barış Manço, AC Milan kampında…

Milan Kampında Barış

Gökte “Samanyolu”, İtalya’da Milan… Rijkaard, Gullit, Galli, Van Basten yıldızları ile Milanello’daki karargah ışıl ışıl. Yıldızların çekim kanunu İtalya’da da geçerli. İşte Gullit gibi saçlı, levent bıyıklı, kadife sesli Türk yıldızı Barış Manço, kamptan içeri girip süperler sırasındaki yerini alıyor. Teknik Direktör Sacchi’nin direktifiyle çıkılan antreman boyunca devam eden dostlukta, her ne kadar Manço’nun futboldan nasiplenmediği ortaya çıksa da, ünlü şarkıcımız yine deveyi hendekten aşırıp TRT için yapılan çekimin hayli ilginç görüntülerle sonuçlanmasını sağlıyor. Milan’ın ünlü futbolcularıyla Barış Manço’nun ortak programını izleyen 7’den 77’ye seyircileri ise çok mutlu…” diyor dönemin gazetesi.

1

Tarih 9 Ocak, 1989. Efsane Milan takımının futbol dünyasında yer ettiği yıllar. Sacchi’nin önderliğinde Gullit’li, Van Basten’li, Rijkaard’lı, Baresi’li Milan.. Lig, Kupa ve Avrupa Şampiyonu Milan. Bu efsane takımdan Gullit, Van Basten ve Rijkaard’ı içinde barındıran manşet fotoğrafında bir de tanıdık yüz var. O da rahmetli Barış Manço. TRT adına yapılan bir çekim için Milan kampına dahil olmuş zamanında. Sıcacık tavırları ve gülümsemesi ile dönemin yıldızlarını da neşelendirmeyi başardığı gibi, sorduğu sorulara aldığı cevaplar da bir hayli şaşırtıcı.

    İşte bu hoş sohbetten sizlere bir kesit sunacağız şimdi.. Hiçbir ekleme yapmadan, kendi ağızlarından…

Barış Manço: Israrla altını çizerek söylüyorum dünya çok ufak diye. Bremen nere, Milano nere. İnsanoğlu kuş misali… Bu hafta konuk köşemizde bir değişiklik yaptık. İlk defa konuk etmeyeceğiz, konuk olacağız. Kime? Dünyaca ünlü AC Milan Futbol Kulübüne. AC, İtalyanca ‘Associazione Calcio’ kelimelerinin baş harflerinden oluşuyor. Calcio, ‘tekme’ demek. ‘Associazione Calcio’, ‘Tekme Birliği’.. İtalyanların zaten niye sert futbol oynadıkları takımlarına verdikleri isimlerinden belli. Milan Tekme Birliği…

2

Milano’nun aşağı yukarı 40 km. kuzeyinde, İsviçre’ye yakın bir yerde Milanello adıyla küçük bir yerde kamp yapıyor. Burayı safkan bir Milanolu’nun bulması gerçekten mümkün değil; ancak 7’den 77’ye için hiçbir kapı kapalı kalmaz. Ve düşünün biz bu kapıyı açtık. Geçen hafta bütün ekibimiz Milano’ya gittik. Oradan Milanello’ya gittik ve AC Milan’a konuk olduk.

Barış Manço : Aynı Takımın 3 oyuncusu peşpeşe ‘Altın Top’ ödülünü kazanıyorlar. Birinci, ikinci ve üçüncü olarak. AC Milan’ın 3 Hollandalı yıldız oyuncusu; Marco van Basten birinci, Ruud Gullit ikinci, Frank Rijkaard üçüncü oluyorlar. Ayrıca, Dünya Televizyon tarihinde de ilk defa böyle bir şey oluyor. Ne oluyor? Üç yıldız oyuncu aynı programda ilk defa bir araya geliyorlar. Nerede? 7’den 77’ye de… Ee o kadar olacak tabi. Şurada Ruud Gullit, hemen yanımda Marco van Basten, burada Frank Rijkaard var. Bakın neler konuşacağız şimdi.

Marco van Basten ve Frank Rijkaard’ın Aklına Gelen İlk Takım BURSASPOR !

Barış Manço : İlk şunu sormak isterim Marco; Türk Futbolu hakkında ne biliyorsun?
Marco van Basten : Avrupa Kupası’nda bir kez Bursaspor‘a karşı oynamıştım. Aynı ekipte Frank da vardı. İyi oynamışlardı. Zorlanmıştık.
Barış Manço : Yani saha mı kötüydü? Yabancılar hep öyle söylerler de.
Marco van Basten : Katiyen. Gayet iyi oynadılar. İlk maç Bursa‘daydı. Bayağı zorlandık. Allah’tan ikinci maç Hollanda’daydı. İyi oyuncular olduğunu söylemeliyim.

Barış Manço : Ya sen Frank?
Frank Rijkaard : Ben de Marco gibi Bursaspor‘u biliyorum. Ayrıca bu sene Avrupa Kupası’nda İsviçrelilere 5 gol atan Galatasaray’ı tanımamak mümkün mü?

3

Bandın devamı ise İtalya’da futbol oynamanın ve de Milan’daki günlerin nasıl geçtiği hakkında sohbet ile devam ediyor. Ancak 1989 senesinde dönemin en önemli yıldızlarının, Türk Futbolu hakkında bildikleri ilk konu Bursaspor ise, bu hem Bursa şehrinin hem de Bursaspor’un çok önemli bir başarısıdır. Bu ve bunun gibi başarıların önümüzdeki yıllarda da devam etmesini diliyor ve 2012 yılına girerken aradan geçen 23 senenin içine 2 Şampiyonluk sığdırmış Bursaspor’un hep zirvede kalmasını temenni ediyoruz..

(Barış Manço'nun, 1971'de Bursaspor idman ziyaretinden bir fotoğraf karesi)

(Barış Manço’nun, 1971’de Bursaspor idman ziyaretinden bir fotoğraf karesi)

Bant Çözümü ve Derleyerek Hazırlayan :
Uğur Hacıoğlu
Aralık 2011

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir